FAQ

1. Skąd pochodzi nazwa Kinesio®?

Nazwa pochodzi od kinezjologii, gałęzi nauki zajmującej się ruchem, bo właściwe funkcjonowanie mięśni jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia

2. Czym są Taping Kinesio® i taśma Kinesio® Tex?

Taping Metoda Kinesio® stosuje się na mięśniach w celu złagodzenia bólu i stanów zapalnych, odciążenia przemęczonych mięśni i wsparcia ich pracy przez cały dzień. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod tapingu sportowego, który opiera się na usztywnianiu stawów w celu ich stabilizacji na czas wzmożonego wysiłku, taping Kinesio® nie ogranicza ruchu. Taśmy Kinesio® Tex stosuje się w leczeniu wszelkich dolegliwości, począwszy od bólu głowy, a kończąc na bólach stop. Najczęstsze przykłady to rehabilitacja sportowa, zespół cieśni nadgarstka, bóle pleców (nadwichnięcia, wypadanie dysku), schorzenia kolan i barków i wiele innych.

3. Co odróżnia taśmę Kinesio® Tex od innych taśm?

100% zawartości bawełny wysokiej jakości - zapewnia komfort i przepuszczalność powietrza. 140% elastyczność odzwierciedla cechy skory i mięśni. Klej - uaktywniany pod wpływem ciepła jest lekki i nie powoduje podrażnień. Unikalna konstrukcja nie zawierająca lateksu - zapewnia przepuszczalność powietrza i odprowadzanie wilgoci. Trwałość – przeciętne zastosowanie pozwala na 3-4 dni użytkowania. Bardziej ekonomiczna – rolka taśmy wystarcza zwykle na 8-10 kuracji.

4. Czy świetne rezultaty to zasługa taśmy czy jej zastosowania?

Technika stosowania taśm bez wątpienia należy do unikalnych, ale pełne wykorzystanie jej potencjału nie było możliwe do momentu wynalezienia taśmy Kinesio® Tex. Taping wymaga taśmy, która nie przeszkadza pacjentowi, nie uraża skóry, posiada optymalne parametry elastyczności, jest tej samej grubości co skóra, i jest wystarczająco wytrzymała by utrzymać się na ciele przez wiele dni po zastosowaniu, mimo potu i kąpieli

5. W jaki sposób nakleja się taśmę?

Bez wchodzenia w zbyt techniczny żargon – taśmę nakleja się w rejonie dolegliwości, gdy mięśnie są napięte. W tej pozycji taśmę nakłada się od końca do początku mięśnia minimalnie ją napinając lub zupełnie luźno. Taśmę nakleja się od przyczepu początkowego do przyczepu końcowego w celu wsparcia mięśni, a od końcowego do początkowego w przypadku rehabilitacji.

6. Jak uzyskać najlepsze rezultaty przy zastosowaniu taśm?

A) Skora powinna być czysta przed naklejeniem taśmy, bez potu, balsamów czy oliwki..
B) Po nałożeniu rozetrzeć taśmę, aby uaktywnić reagujący na temperaturę klej.
C) Unikać nadmiernego napinania taśmy podczas jej naklejania, aby uniknąć podrażnienia skóry.
D) Stosować przynajmniej godzinę przed aktywnością ruchową lub kąpielą, aby klej uzyskał wymaganą przyczepność.
E) Podrażnienia skóry są bardzo rzadkie, ale należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z nadwrażliwą skorą.

7. Czy jest jakaś różnica miedzy kolorami?

Taśmy nie różnią się od siebie, niezależnie od koloru. Wiele kolorów taśm pojawiło się by można było je stosować w terapii kolorami, beżowy ma zminimalizować widoczność na tle skory, a czarny wyprodukowano na życzenie wielu klientów. Wybór koloru zależy od preferencji użytkownika. Może tez być podstawa reklamy na imprezach sportowych, znakiem rozpoznawczym, lub po prostu sposobem na zagajenie rozmowy.

8. Różnice między technikami tapingu

Biały Taping Sportowy (White Athletic Taping)

to najbardziej popularna metoda tapingu w USA. Taśma jest niezwykle sztywna i wymaga podkładu z innego rodzaju taśmy, aby uchronić skore przed podrażnieniem. Podrażnienie skory powodowane jest przez zatrzymanie wilgoci, wysoką zawartość lateksu i kompresję skóry, stawów i mięśni. Nakłada się ją zwykle przed samym wysiłkiem w celu ochrony przed kontuzjami, pozostawia na ciele na krótki okres czasu, i zdejmuje zaraz po zakończeniu wysiłku. Technika ta nie ma zastosowania w rehabilitacji.

Taping metodą McConnella®

to metoda wiązania i wzmacniania przy pomocy bardzo sztywnej taśmy bawełnianej z bardzo mocnym klejem (EnduraTape®, LeukoTape®). Wpływa na biomechanikę pacjenta i używana jest najczęściej w przypadku nadwichnięcia rzepki, biodra i barku, a także w przypadku ostrych kontuzji stopy, biodra lub odcinka lędźwiowego. Zazwyczaj nakłada się ją na krótki okres czasu (nie więcej niż 18 godzin) ze względu na silny ucisk, ograniczenie dostępu tlenu i silne podrażnienie skory. Metoda ta znajduje szerokie uznanie w środowisku medycznym i stosowana jest w reedukacji nerwowo-mięśniowej

Taping Metoda Kinesio®

to metoda tapingu terapeutycznego oferująca nie tylko wzmocnienie wymagane przez pacjentów i sportowców, bo używana jest tez w rehabilitacji. Taśma zaprojektowana specjalnie z myślą o pracy zgodnej z ciałem, dzięki czemu nie ogranicza ruchu (a w wielu przypadkach nawet go usprawnia). Dzięki zrezygnowaniu z użycia lateksu taśmę Kinesio® Tex można z powodzeniem stosować na skórze wrażliwej, u osób w wieku podeszłym jak i dziecięcym. Skora nie jest poddawana uciskowi, co pozwala “zapomnieć o taśmie“ i pozwala na wygodne noszenie przez okres 3 do 5 dni. Wodoodporny materiał izoluje wilgoć i pozwala na kąpiel a nawet pływanie. Poprawa krążenia krwi i limfy pomaga w rehabilitacji i koi ból. Metodę stosuje się praktycznie we wszystkich dolegliwościach.

9. Jaka jest różnica miedzy licencjonowanym szkoleniem KTA, a nielicencjonowanym?

Licencjonowany kurs tapingu metoda Kinesio® to szkolenie, które spełnia standardy edukacyjne wyznaczone przez Stowarzyszenie Tapingu Metoda Kinesio®, grono edukacyjne Tapingu Metoda Kinesio®(KTA). Każdy z licencjonowanych kursów zapewnia uczestnikom najnowsze i najbardziej zaawansowane techniki nauczania, jak i protokoły, które stworzono specjalnie z myślą o podniesieniu umiejętności tapingu Kinesio®. Każdy z kursów prowadzony jest przez Licencjonowanego Instruktora Tapingu Metoda Kinesio® (CKTI), który posiada szkolenie potrzebne do właściwego rozpowszechniania Metody i jej uzasadnienia. Każdy Instruktor przedstawia KTA wypełnione formularze, plan nauczania i kursu, co pozwala zapewnić szkoleniu wymagany poziom i uzyskać akredytacje. Tylko licencjonowane kursy pozwalają uzyskać akredytację Licencjonowanego Terapeuty Tapingu Metodą Kinesio®.

Dla porównania, kurs nieposiadający licencji to taki, który nie spełnia standardów nauczania ani innych wymogów KTA. Kurs nielicencjonowany może być prowadzony przez instruktora, który nie jest uznawany ani nie został wyszkolony przez KTA, przez co KTA nie może zagwarantować wysokiego standardu nauczania. Kursy nieposiadające licencji nie są akceptowane przy zdobywaniu akredytacji potrzebnej do uzyskania statusu CKTP.

10. Kontakt ze Specjalistą ds. Kursów

numer telefonu: 504 550 107

email: kursy@medicalsport.pl

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl