Kinesiotaping w gabinecie fizjoterapeuty – dlaczego warto zrobić kurs?
Kinesiotaping w gabinecie fizjoterapeuty – dlaczego warto zrobić kurs?

Plastrowanie dynamiczne jest uniwersalną metodą terapii, przynoszącą bardzo dobre efekty w leczeniu różnorodnych dolegliwości i dysfunkcji. Jest to równocześnie bezpieczna technika, którą można zaproponować w różnych grupach wiekowych. Te zalety sprawiają, że w wielu placówkach mile widziane jest posiadanie kwalifikacji do kinesiotapingu, ponieważ udział w kursie plastrowania wzbogaca pracę z pacjentem. Każdą osobę, która zastanawia się nad poszerzeniem swojego warsztatu terapeutycznego, zachęcamy do przeczytania, dlaczego warto wziąć udział w kursie.

kinesio-kurs-kinesiotaping-kurs-dla-fizjoterapeutow

W jakich placówkach medycznych stosuje się kinesiotaping?

Plastrowanie dynamiczne jest szeroko wykorzystywaną metodą przez fizjoterapeutów, do której warto zdobyć uprawnienia, ponieważ:

  1. Taśmy kinezjologiczne są niemal obowiązkowym wyposażeniem każdego gabinetu prywatnego. Fizjoterapeuta prowadzący własną praktykę często spotyka się z pytaniami pacjentów o możliwość oklejenia plastrami. Ponadto technika ta jest dużym wsparciem w prowadzeniu terapii.
  2. Plastrowanie dynamiczne oferują także przychodnie rehabilitacyjne.
  1. Plastry kinezjologiczne z powodzeniem są wykorzystywane również w ośrodkach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, w tym w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, gdzie prowadzona jest terapia rehabilitacyjna. W takich placówkach kinesiotaping uzupełnia fizjoterapię podstawową, którą stanowią metody Bobath, Vojty i SI.
  1. Plastrowanie dynamiczne sprawdza się też doskonale w szkołach rodzenia. W opiece nad kobietą ciężarną wiele metod ma ograniczone możliwości zastosowania, ze względu na istnienie przeciwwskazań do fizykoterapii, a także do niektórych procedur manualnych. Natomiast kinesiotaping jest jedną z zalecanych form terapii, która przynieść dużą ulgę, stanowiąc bezpieczne wsparcie przy dolegliwościach tego okresu. Plastrowanie dynamiczne można wykorzystać także po porodzie. Zastosowanie taśm kinezjologicznych w czasie poporodowym, w tym kilka tygodni po cesarskim cięciu stanowi dobre wspomaganie leczenia blizny. Może też podtrzymać kręgosłup i pomóc przy dolegliwościach stawowych.
  1. Nieco rzadziej plastrowanie dynamiczne wykorzystywane jest w szpitalach, klinikach i sanatoriach ze względu na specyfikę leczenia w takich placówkach. Jednak są oddziały, na których taśmy Kinesio przynoszą bardzo wiele korzyści. Jest to np. ortopedia, gdzie kinesiotaping może doskonale wspomagać usprawnianie pacjentów pourazowych. W takich przypadkach plastrowanie ma na celu przyspieszenie rozejścia się krwiaka, zmniejszenie obrzęku i poprawę funkcjonowania mięśni.
  1. Ośrodki rehabilitacji sportowej to miejsca, gdzie taśmy kinezjologiczne są wyjątkowo często stosowane, gdyż to właśnie tutaj wielu zawodników przygotowuje się do treningów i startów. Ta grupa osób jest najbardziej narażona na przeciążenia i kontuzje. Kinesiotaping pomoże w takich przypadkach wesprzeć stawy, zabezpieczyć je przed kolejnym urazem, a także wspomagać leczenie nadwyrężeń i stłuczeń.

 kinesio-kurs-kinesiotaping-plastrowanie-dynamiczne

Dlaczego warto zrobić kurs kinesiotapingu już na początku przygody z fizjoterapią?

Będąc fizjoterapeutą świeżo po studiach, wiele osób dopiero poszukuje swojej drogi zawodowej, a kierunek fizjoterapia daje możliwość pracy w różnych typach placówek. To sprawia, że trudno początkowo dobrać kursy, które z całą pewnością będzie się wykorzystywać niezależnie od wybranej ścieżki. Rozglądając się dopiero za swoją niszą i specjalizacją, dobrze jest wziąć udział w takim szkoleniu, które przyda się wszędzie. Tak jest w przypadku kinesiotapingu, gdyż może być on z powodzeniem stosowany zarówno w pracy z dziećmi, jak i z osobami dorosłymi, a nawet z seniorami. Wykorzystuje się go u osób po urazach, po zabiegach operacyjnych, u kobiet w ciąży i w wielu innych problemach.

Niektóre ośrodki szkoleniowe dają możliwość zrobienia kursu nawet studentom fizjoterapii. Warto więc już wtedy zdecydować się na uzyskanie certyfikatu. Może to pomóc znaleźć pierwszą pracę w zawodzie, a równocześnie przyda się niezależnie od tego, jaką drogę wybierze przyszły fizjoterapeuta.

-kursy-kinesio-kinesiotaping-doskonalenie-umiejetnosci

kinesiotaping-koni-dla-weterynarzy-fizjoterapeutow

tasmy-kinesio-zolta-kinesiotaping-kursy

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl