Sporty zimowe, takie jak jazda na nartach, desce snowboardowej i na łyżwach to aktywności, do których należy dobrze się przygotować. Najlepiej treningi rozpocząć już kilka tygodni przed sezonem. Jeżeli tej zimy będzie to pierwszy wyjazd na stok po urazie, pomocny może być kinesiotaping. Dowiedz się, dlaczego warto zabrać taśmy Kinesio na zimowe wyjazdy!
Taśmy Kinesio Tex Gold i Classic – wsparcie na stoku narciarskim
Gdy w poprzednim sezonie zimowym doszło do kontuzji, ponowne rozpoczęcie jazdy na nartach wiąże się z koniecznością prawidłowej ochrony miejsca po urazie. Aby staw lub mięsień znowu był w pełni gotowy do aktywności, należy:
-
odbyć pełną rehabilitację pourazową
-
wzmocnić stabilizację stawu (według wskazówek fizjoterapeuty)
-
pracować nad propriocepcją, czyli czuciem głębokim, które może być zaburzone na skutek przebytej kontuzji
-
ćwiczyć stabilizację, wzmacniać siłę i wytrzymałość mięśni (ważne jest, aby ćwiczenia były dobrane przez fizjoterapeutę)
-
wprowadzać do przygotowań elementy treningu narciarskiego
-
jeżeli lekarz uzna to za konieczne, wspierać staw lub mięsień opaską lub ortezą
-
przed ponownym wyjściem na stok pamiętać o dobrej rozgrzewce
-
przy powrocie do jazdy na nartach po przerwie, po konsultacji z fizjoterapeutą pomocne może okazać się zastosowanie taśm kinezjologicznych.
Kinesiotaping może wesprzeć osłabiony obszar w czasie ruchu. Warto założyć taśmę na staw lub mięsień, który po kontuzji przez dłuższy czas nie pracował w danej aktywności. Odpowiednio założona aplikacja taśmy (np. aktywująca) wspomoże pracę włókien mięśniowych. Z kolei oklejanie stabilizujące może pomóc kontrolować staw podczas jazdy. Dobrze sprawdzą się w tej roli taśmy Kinesio Tex Gold i Kinesio Tex Classic.
Jazda na nartach – przeciążenia kolan
Wielu narciarzy odczuwa po dniu na stoku bóle w okolicach kolan. Wynika to z nasilonej pracy, jaką stawy te muszą wykonać podczas zjazdów. Ponadto skręty na nartach mocno angażują aparat więzadłowy. Przeciążenia tych struktur mogą skutkować bólem, a także zwiększoną skłonnością do urazów. Aby im zapobiegać, ważny jest prawidłowy trening poprzedzający zimowe szaleństwo.
Elementy treningu, które wpływają na zmniejszenie ryzyka kontuzji to m.in.:
-
dbanie o elastyczność mięśni i więzadeł
-
praca nad dobrą stabilizacją stawów
-
ćwiczenia propriocepcji.
Gdy jednak w przeszłości doznało się urazu więzadeł (zwłaszcza krzyżowych), należy ze szczególną uwagą podejść do ponownej jazdy na nartach. W takiej sytuacji przydatna będzie pomoc trenera, który sprawdzi technikę jazdy. Jest to niezwykle ważne, gdyż błędy techniczne mogą powodować nieprawidłowe obciążenie poszczególnych segmentów. To z kolei sprzyja przeciążeniom i urazom.
Ponadto, warto w porozumieniu z fizjoterapeutą zastosować kinesiotaping. Plastrowanie dynamiczne może wspomóc funkcję więzadeł. Wypróbować można także opaski kompresyjne. Należy jednak pamiętać, że po kontuzji rodzaj pomocy ortopedycznych najlepiej dobrać indywidualnie po konsultacji u specjalisty.
Leczenie stłuczeń po jeździe na łyżwach
Do najczęściej spotykanych urazów w czasie jazdy na łyżwach (ale też przy zjazdach na nartach) należą stłuczenia i siniaki. W takich właśnie sytuacjach dobrze mieć ze sobą taśmy Kinesio EDF. Gotowe aplikacje będą ułatwieniem w szybkim założeniu plasta. Kinesiotaping w takich przypadkach przyspieszy proces gojenia krwiaka i zmniejszy jego widoczność lub towarzyszący obrzęk.
Kinesiotaping po naciągnięciach mięśni
W sportach zimowych naciągnięcia mięśni lub ich przesilenie to częsta dolegliwość. W takich sytuacjach najważniejsza jest ocena specjalisty, który sprawdzi, czy nie doszło do naderwania włókien. Przy przerwaniu ich ciągłości konieczna jest przerwa od wyjść na stok. Z kolei, gdy mięśnie są tylko nadwyrężone można wspomóc ich regenerację, stosując taśmy kinezjologiczne.
Urazy narciarskie – rola kinesiotapingu
Kinesiotaping jest bardzo przydatnym elementem wsparcia stawów, więzadeł i mięśni w sportach zimowych. Gdy dojdzie do niewielkich urazów, takich jak stłuczenia lub naciągnięcia, taśmy kinezjologiczne pomogą w rekonwalescencji. Warto więc korzystać w pełni z działania plastrów Kinesio w sezonie narciarskim.