Rodzaje taśm do kinesiotapingu – jakie wybrać?
Rodzaje taśm do kinesiotapingu – jakie wybrać?

Taśmy wykorzystywane w plastrowaniu dynamicznym, mają różne kolory i nazwy. W sprzedaży można spotkać się z opakowaniami większymi i mniejszymi, plastrem w rolce oraz z wyciętymi fragmentami, gotowymi do użycia. Wybór spośród takich produktów jest duży, jednak warto wiedzieć, które rodzaje akcesoriów do kinesiotapingu będą najlepsze w konkretnym przypadku. W naszym artykule podpowiadamy, jakie taśmy wybrać w leczeniu dorosłych, dzieci, seniorów i sportowców, zależnie od rodzaju problemu.

 

Taśmy dla dorosłych, osób starszych i dzieci

Dobierając taśmę kinezjologiczną, należy kierować się m.in. wiekiem pacjenta:

  • Dla osób dorosłych dostępny jest szeroki wybór różnego rodzaju taśm kinezjologicznych, w tym klasyczne i z dodatkiem poliestru.
  • Dla seniorów oraz dla dzieci, ze względu na najdelikatniejszą skórę, zalecana jest taśma Kinesio Tex Gold Light Touch, gdyż zawiera mniejszą ilość barwnika. To dodatkowo minimalizuje ryzyko podrażnienia. Dotyczy to także noworodków oraz niemowląt, u których taśmy Kinesio Tex Gold Light Touch sprawdzają się bardzo dobrze w plastrowaniu stóp koślawych/szpotawych oraz przy wspomaganiu terapii obniżonego napięcia mięśniowego. Skóra malucha, skłonna do atopii jest wymagająca, dlatego wybierane produkty muszą być wyjątkowo łagodne. Większość dzieci bardzo dobrze toleruje taśmy kinezjologiczne Light Touch. Warto jednak przed aplikacją kinesiotapingu wykonać próbę uczuleniową. W tym celu przykleja się mały fragment taśmy w okolicach przedramienia. Następnie przez kilka godzin należy obserwować miejsce założenia plastra. Gdy nie ma zaczerwienienia, można zastosować standardowe oklejanie.

 kinesiotaping-jaka-tasme-wybrac

Dobór taśmy do kinesiotapingu zależnie od rodzaju dysfunkcji

Do najbardziej polecanych taśm kinezjologicznych w najczęściej występujących dolegliwościach należą:

  • Kinesio Tex Gold – stosowana w stanach pourazowych, w leczeniu obrzęków, w tym limfatycznych oraz w neurologii.
  • Kinesio Tex Classic – uniwersalna, doskonała w standardowej terapii dolegliwości ortopedycznych i w doleczaniu po kontuzjach. 
  • Kinesio Tex Performance – bardzo przydatna dla osób aktywnych. Połowę jej składu stanowi bawełna, a drugie 50% – poliester, który sprawia, że taśma jest bardziej wytrzymała i jeszcze dłużej trzyma się na skórze. Ma to duże znaczenie u sportowców, będących w ciągłym ruchu. Taśma Kinesio Tex Performance jest równocześnie elastyczna, co sprawdza się w różnych dyscyplinach sportowych. Oddziałuje nie tylko na skórę, ale także na mięśnie i powięź. Warto więc wybrać ten rodzaj taśmy do wspomagania leczenia sportowych naciągnięć mięśni i stawów, a także w zapobieganiu ponownej kontuzji po powrocie do treningów. W tej wersji plaster jest podzielony na części, które można wyciągnąć bezpośrednio z pudełka przez specjalny otwór.
  • Kinesio EDF – są to taśmy podzielone na mniejsze fragmenty, przygotowane do szybkiej aplikacji, które nadają się np. do technik limfatycznych. Dzięki wycięciu odpowiednich pasków nie potrzeba nożyczek, co skraca czas przygotowania aplikacji. Każda część posiada 6 rozcięć wzdłuż, a przygotowane plastry znajdują się w wygodnym podajniku. Taki aplikator dobrze sprawdzi się w gabinetach, jak i w indywidualnym stosowaniu.

 

Barwa taśmy, a jej właściwości

Taśmy kinezjologiczne dostępne są w różnych kolorach. Pastelowe barwy Kinesio Tex Gold Light Touch rzeczywiście świadczą o mniejszej ilości barwnika. Są one przeznaczone dla skóry szczególnie wrażliwej, a także do aplikacji na twarz. Jednak w klasycznych taśmach barwy nie są związane z odmiennymi właściwościami. Można wybrać kolor czerwony, niebieski, beżowy, czarny lub inny, przy czym każdy z tych plastrów, niezależnie od barwy będzie miał takie same właściwości. Nowością są także taśmy w intensywnych kolorach, takie jak Kinesio Tex Classic Red Chile, które są bordowe. Nie świadczy to jednak o innych cechach produktu.

 kinesiotaping-jaka-tasme-kinesio-wybrac-przeglad

Wybór taśmy, a bezpieczeństwo i skuteczność

Najważniejsze w dobraniu taśmy kinezjologicznej jest dostosowanie jej do użytkownika. Jeżeli pacjent to osoba starsza lub dziecko, warto zaproponować Kinesio Tex Gold Light Touch do delikatnej skóry. Natomiast u sportowców ważna jest elastyczność aplikacji, którą zapewni Kinesio Tex Performance. Z kolei w problemach ortopedycznych lub neurologicznych doskonale sprawdzą się taśmy Kinesio Tex Classic. Są one także przeznaczone dla pacjentów chorych przewlekle, a w praktyce gabinetowej bardzo dobrze sprawdzają się także u kobiet w ciąży. Podsumowując, warto dla każdego pacjenta prawidłowo dobrać rodzaj taśmy, aby kinesiotaping przyniósł maksimum korzyści.

tasmy-kinesio-kinesiotaping

kinesio-kurs-podniesienie-umiejetnosci-taping

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl